словесни проблясъци

Месец: декември 2024 (Страница 1 от 2)

Кървавата Коледа

Коледа е кървава защото
от година се избиват
жени, деца, жестоко!

Коледа е кървава,
защото наблизко славяни
подтикнати от други
за парче земя, забравят
че са братя и убиват се
с ята машини.

Коледа е кървава
защото тези,
които вируса създадоха
не застанаха пред съд.

А другите продали
препарати тъй опасни
осакатиха, умориха хиляди,
отново безнаказано.

Коледа е кървава –
във Франция надигна
се вълна на недоволство.

Кървава е, в Испания
пометен бе цял град,
заради сринатите диги
и експерименти с времето.

Кървава е Боже
защото Сирия –
приказна страна в миналото,
е оставена на кучета,
на престъпници и на предатели,
на чужди врагове, които
смачкват я.

Кървава е защото
хиляди са гонени
от дома си, но и от Европа,
и осъдени са на изгнание.

* * *

Боже,
Коледа е кървава
и така е от няколко години…
Помилуй нам.

15.XII.2024 г.

Изборът, който правим

Добре е човек да познава Историята, за да открие паралели с настоящето. Да си даде сметка защо събитията са се развили по един или друг начин. След това да прецени лично, как би постъпил.

Всяка една тоталитарна система, било то афиширайки се за “демократична”, има за цел да раздели обществото, да нарочи “враг” и да си спретне неговото унищожение. Покрай това военно-промишленият комплекс и банкерите потриват ръце. Защото война без пари и без оръжие на може да се води.

Сега някой казва “Как бих постъпил или не”. Да отворим книгите на Стефан Цвайг, на Ремарк, на Толстой или Ерих Кестнер. В тях ще прочетем, че убеденият пацифист, истинският Човек, този в който Милосърдието и Хуманизмът са идеал, не може да бъде част от войната. И ако случайно попадне в нейната жестока машина, то бива белязан за цял живот.

Пацифистите, Хуманистите, Човеколюбците, са бягали от войната. Бягали от корумпирани правителства и тирани. Бягали са от лудостта и ужаса, от позора, да унищожаваш човешки същества, Природа и нейните ресурси. Защото войната е най-големият унищожител и консуматор. Старали са се по всеки един начин да предупредят идните поколения за нейните ужаси.

И сега някой ако каже “Ти като българин, като европеец, какво ще речеш за този или онзи конфликт?” Ще му отговоря, че всеки, който подкрепя или се въвлича във война, който убива ближния си, отнема имуществото му, използва технологии срещу хората, не е Човек. Човекът има други качества и се познава по своето Миролюбие, по желанието за Знание и Справедливост.

Животните в Г.

Баща ми е родом от малкото градче Г., намиращо се в близост до София. Градче става през 50-те години, когато известен наш политик, с каскет, отива да играе хоро на мегдана. На снимката е и моят дядо, учител по Български език и Литература. Тази снимка се пазеше като вид партийна светиня.

Спомням си, че нашите гледаха кокошки. Поне 10-20 имаше, в голям курник, с каменни основи и кирпичени стени. Прабаба ми ги събираше привечер вътре, че да не ги хапне лисан. На празник клъцваха петела, от който ме бе страх прочитайки “Перен и Наперен” и спомняйки си за силните шпори на смелите петли, и го топваха в каца с вряла вода, да го оскубят. Такива ми ти работи.

Имаше и коза, дядо ми пък завъди зайци. Всичките ни птици и животни бяха здрави, защото съм имал контакт с тях, носили сме мляко и яйца и не сме се нито натравяли, нито боледували. И изобщо, какъв поминък да имат хората от малкия град или село, с какво да се занимават, ако не с малък обор, животинки да им дават блага и по някоя кокошка за яйце и чорбичка.

След промените излезе нова мода. Не че на времето не е имало ветеринари, напротив. Мой роднина беше такъв. Само че лекар се вика когато има проблем, нали така? Ходи ли здрав човек на преглед, освен за профилактика? Сега казват да се регистрираш като животновъден обект. За колко пилци и колко кози? То хубаво това, ала не е ли свързано повече с натиск върху малкия човек, отколкото с желание за здраве?

И ако не си писал че имаш два три заека, десетина кокошки че и една коза, какво правят? Ще ги избият ли? Защо? Не може ли просто да се прегледат, установят че са здрави или имат нужда от грижа и просто опишат от длъжностните лица. А, това отнемало време, пък то струвало пари… Ех таз лакомия, пуста, нечовешка. Днес ще дойдат за пилците, утре за козите, пък накрая и за хората…

Н.

Ще Ви разкажа как започнах да пиша. Кое ме провокира, подтикна. Началните ми напъни бяха, хъм… Имаха нужда от изглаждане. И все пак сред тях имаше бисери. Някой ще каже “Атанасов, ти пък едни ги пишеш”… “Защо не“, ще му отговоря. Днес пишат Г. Г. и хора със странни фамилии. Даже всичко ние пишем, къде в книги, къде из блогове, къде из Фейсбук. Какво е качеството на писанията ни? Нека оставим времето да покаже. Да видим какво ще кажат за нас след 50, 100 и повече години.

Но да се върна на темата. Беше в края на деветдесетте години. Години, белязани от динамични промени, от хаос в държавата, от рекетьори и мутри. Време на моята младост. На трепети, на разочарования. Тогава, на ъгъла на ул. Раковски и ул. Искър се намираше бакалия. В нея работеше Н.

Тя имаше сърцевидно лице осеяно може би с лунички. Остро носле и теменужни очи, които контрастираха върху бялата кожа. Косата ѝ бе права, черна и дълга малко под ушите. Беше слабичка, не много висока. Жена с дълги пръсти, тънък кокал и неуловима усмивка, която по-скоро трябваше да се търси в погледа ѝ. Обличаше се семпло, по-скоро спортно и носеше дънки.

Тогава да съм бил в разцвета на моите 20 лета, а тя да бе с няколко години по-голяма от мен. Мисля че е нормално за всички, поели пътя на Любовта, да търсят партньор или партньорка с повече опит. Да е по-голям или голяма, да знае, може, иска повече. Да ни научи на нещо.

Всъщност отскоро бях сам и си позволих да пофлиртувам с Н. Тя бе продавачка в гореспоменатата бакалия. Нещо, което не мисля че ѝ допадаше. От кратките ни разговори лъхаше на тъга. На копнеж за нещо повече. Та заговорихме се за това, което ще поръчвам и аз, като млад вегетарианец, си поисках сирене. Рекох го на Английски, тя на Немски и така разбрах че борави с този език.

Сменихме си телефони, ала това бе времето преди мобифоните. Преди улеснението да пуснеш съобщение на някого, което ражда и съответната дистанция. Не, тогава очаквахме прозвъняването на стационарния телефон, въртяхме шайби и гледахме да улучим човека у дома си. Имаше тръпка. Улучихме се и излязохме да покараме колело в нощта.

Карането на колело бе нещо, което Н. правеше с удоволствие. Сякаш ѝ даваше усещане за Свобода. Да се погрижи за себе си вдъхвайки студения нощен въздух. Сама, или с компания. Установих, че Н. живее под наем съвсем близко до нас, на ул. Врабча номер 8. Число, като безкрайност. Колко пъти съм минавал покрай този номер…

Н. ми сподели, че пише. Преди Фейсбук, преди блоговете, преди всички медии, даващи ни възможност да се чувстваме излишно значими. Тя пишеше поезия, от която, ако ми е споделила нещо не помня. И се обвинявам за това. Аз пък ѝ написах нещо. Само че ме бе срам да ѝ го споделя. Бях начинаещ млад поет, може би влюбен, очакващ поредната нощ, в която ще яхнем колелетата.
Исках да сме по-близки с Н., да не бъдем просто приятели. Всъщност да бъдеш приятел с някого, е основание да бъдеш нещо повече с него, ала тогава не го знаех. Това сякаш ми попречи, да стигна до нея. Да я позная като човек, като личност, като Творец. Вероятно и като жена. Може би затова тя се и оттегли от мен.

Скоро след това разбрах, че нещо лошо се е случило с Н. Че е напуснала този Свят. Опитах се да разбера какво е станало. Не успях. Може би за добро. След това започнах да пиша. Да изливам насъбраната мъка. Да изказвам, неизреченото. Да редя думи, строфи, да нижа разкази. Напразно.

Напразно е Словото, което не ражда Живот! Което не води до приятелство, до близост. Напразно и суетно остава написаното, ако то само и единствено задоволява моето его, моето тщеславие. Много хора пишат, наистина. А какво остава? Защо го правят? За мен писането се превърна в терапия.

* * *

Н., знам че си там и че си моят Ангел Хранител, що касае Поезията, писането а може би и Немския. Ако можех бих изтрил всичко написано, бих премълчал всичко изказано, бих останал обикновен читател, но да знам, че Теб те има. Че сме приятели, че живееш Живота, който мечтаеш. Че чета стиховете ти и че сме заедно. Защото Душите стават близки, когато общуват.

Зима 2001-2003-та

Беше зимата между 2001-2003-та може би. Зима с истински сняг, който се топеше в кафяви, смесени с пясък буци. Намирахме се с И. в близост до Спортната палата. Карах бял триврат Голф II, който имаше проблем със стартера. Понеже работех от година-две а може и повече в М., а там не ни плащаха редовно (май даже изобщо не ни плащаха), не поддържах колата.

И тя си спря. Не понечи да запали. Нямаше гориво, нямах пари, изобщо намирах се пред Коледа с близък човек в кола, която е закъсала на възлово кръстовище. Във въздуха летяха снежинки, от онези на парцали, които няма от няколко години. Светлините на шофьорите ме заслепяваха, а пък аз не знаех какво да направя.

Тогава дойде Дифендъра. От онези големите бели коли, за които държавата бе дала вероятно милиони. Отгоре на покрива се въртеше малък пластмасов диск, които водеше на мисълта, че в този тежък и брониран джип се возят я полицаи, я арестувани. От него слязоха служители на реда.

Питаха ме за книжка, имах. Колата, обаче, май беше без преглед, може и без застраховка. Че не се и движеше. Идеше ми да ревна сред падащият от небето леден пух. Полицаите ме гледаха от джипа. После извадиха въже, вързаха голфчето към Дифендъра и ме изтеглиха. До нашата улица. Там някак си паркирахме колата.

Не помня да са ми искали пари, нито да са споменали за глоба. Просто видяха един изтерзан човек, който работеше в М. А М., това бе Адът, Чистилището. Там хората влизаха облажени, а излизаха кожа и кости. И без пари. Явно мъката ми бе изписана на челото.

Ще завърша този разказ с един цитат. Когато законът стои над морала, говорим за насилие над личността. За мен, във всеки момент, ние трябва да се запитваме и си даваме сметка как постъпваме. Защото законът… Знаем какви закони са писали Фашистите. Също и противниците им, уж Комунисти. Такива, които им отърват.

Във време разделно, във време жестоко и преходно, Човекът трябва да постъпва хуманно. Това е спасило евреите по времето на Холокоста. Това спасява малкото останали днес живи и здрави деца, в Газа. Това означава да отвориш границите си за хора, които бягат от насилие и война. Това е просто да бъдеш Човек.

Нюрнбергски Кодекс

Когато законът стои над морала, говорим за насилие над личността.

Нюрнбергски Кодекс от 1947 г.

1) Доброволното съгласие на човека, подложен на експеримент, е безусловно необходимо. Това означава, че той е в състояние да даде своето съгласие, като спрямо него не са използвани насилие, измама, упражнени натиск или действия, не е бил подведен или, че неговото решение не е следствие от наложени отвън убеждения или натиск. Че той познава експеримента в детайли и ги разбира, за да може да направи информиран избор. Това условие е необходимо, да може провеждащият експеримент да вземе съгласие от въвлечения, като срокът и целта на експеримента са дефинирани ясно, както и методите и средствата, които ще бъде използвани, заедно с всички произтичащи от това трудности и опасности които могат да бъдат очаквани, както и следствията за здравето на подложилия се на експеримента. Дълг и отговорност да получи това съгласие носи всеки, който разпорежда, провежда, или ръководи експеримента. Това е личен дълг и отговорност, която не може да бъде прехвърлена на друго лице.

2) Опитът трябва да бъде така проведен, че да се очакват положителни за обществото резултати, които не могат да бъдат постигнати чрез други средства и методи. В своята същност опитът не трябва да бъде самоцелен или проведен извън първоначалната рамка.

3) Опитът трябва да бъде планиран на база проведени експерименти с животни и знания от областта на естествените науки относно болестта или естеството на изследването, за да могат очакваните резултати да бъдат оправдани.

4) Опитът трябва да бъде проведен по такъв начин, че да бъдат избегнати всякакви телесни и душевни страдания, както и увреждания на въвлечения.

5) Не може да бъде провеждан опит, когато от самото начало е установено че ще доведе до смърт или дълготрайни увреждания, си изключение на опити, при които водещият опита, не го провежда върху самия себе си.

6) Заплахата не бива никога да преминава граници, установени от хуманното значение за решаване на проблема.

7) Необходима е нужната подготовка както и спазване на предписания, които предпазват човекът въвлечен в експеримента от най-малката възможност от нараняване, дълготрайно увреждане или смърт.

8) Опитът може да бъде провеждам само от квалифицирани специалисти. Изискват се огромни умения и внимание във всеки етап от експеримента от всички, които ръководят или провеждат експеримента.

9) По време на експеримента трябва да бъде дадена възможност на човека, които е негов предмет, да го прекрати, достигайки точка, в която физически или психически не може да продължи да участва в него.

10) В хода на опита водещият трябва да бъде готов по всяко време да го прекрати, когато на база своя преценка, личен опит или внимателна оценка предположи, че неговото продължаване може да нарани, осакати или предизвика смъртта на човека, предмет на опита.

* * *
Цитиран на база изд. Митшерлих и Милке 1960 г., Безчовечна медицина. Документи от Нюрнбергския процес срещу лекарите. Издателство Фишер, Франкфурт, Страница 272. Етична комисия източник:
http://ethik.dg-pflegewissenschaft.de

Сирия

Спомням си приказките от 1001 нощ, в които Шехерезада разказваше за приключенията на войни, авантюристи и влюбени. За скритата мъдрост сред сказките, за жестоките наказания и магическите трансформации. За градове като Дамаск и Багдад, в които чудесата се случваха.

В момента тези два града, страните от чудния свят на Шехерезада, са сринати със земята. Работили някога в Близкия изток споделяха за изобилието, културата и високия финансов статут на обитателите. Сега по улиците се валят отломки, там вилнее гражданска война и не е място за живеене.

Планираната разруха на една нация, на етнос или територия, е нещо жестоко. В основата си се крие не желание за съхранение. Не, силният не бие хората около себе си за да се пази. Не унищожава поминъка и живота им. Не поставя ближните си на колене и в зависимост. Това прави насилникът и тиранинът, като в даден момент за делата му се потърсва сметка.

Лобизъмът в ЕС

Преди години, след промените, не знаехме почти нищо за ЕС. Знаехме малко, за онези големи политици от старата школа, като Франсоа Митеран или Хелмут Кол, като Берлускони или Маргарет Тачър, които тъкаха политиката отвъд “желязната завеса”. Хелмут Кол бе на власт, когато Германия се обедини. По времето на Митеран, мисля, не е имало такива безредици в Париж и големите френски градове, каквито гледахме преди две години.

Усещането ми не бе добро бивайки в Брюксел в близост до стоманените сгради на Европейския парламент. Сякаш този бетон, стъкло и метал, контрастират с малките паркове, красивите и изпъстрени със символи статуи от вековете. С величествената катедрала Сен Мишел. В сравнение с тях тази сградата е стерилна, студена и бездушна.

Какво е управлението на ЕП сега? За мен концентрация от самодоволни и некомпетентни хора, поели власт и взели се на сериозно, просто защото лобират. Лобират за фармацевтични компании, за оръжейно производство. За фабрики за фотоволтаици и ветрогенератори. ЕС, раздавайки средства насам-натам, създаде най-високото ниво на корупция виждано у нас.

Защото след като България стана член на ЕС започнаха да цъфват табели на тази и онази фирмичка, на това или онова НПО или завод, че са “усвоили” тлъста сума по някой “проект”. А по нашите пътища започнаха да пътуват коли, за които хората на Запад мечтаят. Странно съвпадение, нали? ЕС подкопа морала на Българина, “успокоявайки” съвестта му с финанси.

Само че това създаде прослойка от неграмотни, неинициативни лобисти, които взели парата загубиха връзка с реалността. Загубиха желание за работа и разчитат на поредната финансова инжекция. Ала тя, подобно наркотика, руши останалия им морал и човечност. Земя, съвест, родина, не се продават. И питам сега братята грузинци, знаят ли накъде са се запътили?

Магическата планина (der Zauberberg)

Магическата планина или Der Zauberberg на Томас Ман е четиво, което “влачих” месеци. Причина за това е доста изискващият, префърцунен стил на автора, изключително бавното развитие на действието, безсмислени, тежки описания на обстановки и персонажи, които не са ключови. Всичко това може да откаже читателя. Все пак обичам да завършвам нещата и съм упорит.

Упорството ми се възнагради частично в края на книгата, където младият главен персонаж, намиращ се в санаториум в Швейцария, в курортното небезизвестно селце Давос, се обяснява в любов на Френски, на дама, в която е влюбен от месеци. Тук езикът е по-простичък, човешки и все пак с налични философски размисли.

Държа да отбележа, че прочетох книгата в оригинал, като последната е налична в сайта gutenberg.org Това е вторият ми досег с този автор. Не съм впечатлен и го намирам не толкова изтънчен, но не ползващ езика по такъв начин, че лесно но и дълбоко, да докосва хората. Сякаш ги мъчи. Има голяма разлика между него и други творци, от немскоезичния свят, като Ремарк, Хесе, или Цвайг, успяващи да пишат върху важни теми, използващи езика на добро и много високо ниво и все пак оставащи достъпни.

Магическата планина звучи много привличащо. Звучи като Magnum Opus на този автор. Историята се върти около болестта – бич за 20-ти век, а именно Туберколозата, която ползват като лайтмотив в своите творби много автори, включително и Ремарк. Младият Ханс Касторп отива на свиждане на своя братовчед Йоаким, малко след своето дипломиране като инженер.

Касторп се оказва в среда от тежкоболни хора, част от които смъртоносно. Самият получава стая на наскоро починал. Той опознава живота в санаториума, неговата летална и безнадеждна динамика. Среща се с дяволития философ Сетембрини и се влюбва в представителката на Изтока – Мадам Шушо. В даден момент Ханс Касторп разбира, че и той самият е болен.

Съвременно изучаване на чужди езици

Записах поредно, този път подготвително ниво, по Френски. Чувствам се глупав, или поне малко глупав, след като ми се налага да намаля темпото. Последният курс беше тотално разочароващ, имайки предвид отсъствията на преподавателката в неговото начало и край и начина, по който се проведе тестът. Срам за институцията!

Това, което най-много ме отвращава в съвременните учебници по чужди езици, специално тези на Alter Ego, е заложената идеология. Феминизъм, климатични нещо си, псевдоекология. Нито една думичка за Френската Революция, за краха на Наполеон в Русия, за Втората Световна война. Тук там се промъква нещо нищожно я за Молиер я за Камю.

Съвременните “мислители”, откъси от чиито книги са публикувани, насаждат странни идеологии като “словесен расизъм”, например. В повечето случай става дума за чист лобизъм и подкрепа на статуквото налагано от властта и много малко Философия, връзка с Реалността и Емпатия. Но винаги е имало парадигма и тя е раждала революционери, така че да не се отказваме.

« По-стари публикации