словесни проблясъци

Месец: октомври 2023

Влияние и Култура

Някой казва, че има Руско влияние над определени слоеве в Обществото. Ако влиянието е на автори като Толстой, Чехов, Горки, на музиканти като Прокофиев и Шустакович, на мислители и хуманисти, то то е за добро.

За мен номен-клатурата, т.е тази която си клати краката и експлоатира хората, не се вълнува, камо ли докосва и вдъхновява, от творби на будители на Човечеството. Независимо от произхода, езика или епохата.

Днес ще ругаем едно, утре ще “прегърнем” и лобираме за друго. Извечните неща, обаче, са свързани с теми, които вълнуват Душата на Човека. Те са над временните желания за власт, пари и надмощие.

Опасностите на синтезирания глас

Днес слушам по немско радио как се провежда експеримент. Човек записва с помощта на програма гласа на водещата. След това отново чрез програмата се възпроизвежда казаното от нея, но в превод на друг език, запазвайки що годе същата модулация.

Сещам се за разказ на Рей Бредбъри из сборника му “Възпявам електрическото тяло”. В него последният останал човек на Марс бе подведен от програма и не успя да напусне планетата.

Лично виждам много опасности за злоупотреба с подобни технологии. Виждам опасности за лишаване на хора от работни места в сферата на превода, на Изкуствата. И понеже някои мой познати от ФБ споделят неща свързани със съвременни технологии, бих се радвал да се замислят над това.

Новите технологии и Бъдещето

Показателно за нагласите ни спрямо “новите технологии” бе мълчанието настанало в групата по Френски, когато преподавателката попита какви ползи за Човечеството очакваме от тях за в бъдеще.

Да, съвременни технологии биха помогнали на хора с недъзи. Биха дали възможност за използване на механични крайници, на усъвършенствани уреди за хора с увреждания или претърпели удар.

Всъщност много по-важно е да растем и живеем в една здравословна среда. Среда, в пряка връзка с Природата. Защото технологиите са средство, което би трябвало да ни улеснява, но в реалността се оказва че ни прави свои роби.

Изложба на Генко Генков

Винаги съм знаел, че Изкуството е пътуване към себе си. Голямото изкуство е дълъг Път, невинаги равен или изпълнен с радости. Докосвайки се но него, ние оставаме впечатлени и израстваме.

Не бях виждал на живо творби на Генко Генков. Неговите автопортрети и скици с въглен, са белег на високо художествено майсторство. От картините му, които съчетават множество стилове като фовизъм, наивизъм, привитимизъм и импресионизъм, лъха на сила. Лъха на болка. Те трябва да бъдат гледани отдалеч, за да можем да видим детайлите.

Спомням си интервю по телевизията с Генко. Макар и езикът му да бе остър или вулгарен, човекът който се крие зад него е имал голям търсещ Дух. Сила в замаха и усет за формите. Една цветна експресия, която заслужава да краси всеки дом. Това са неговите картини.

Ние трябва да сме горди, че имаме такъв, “различен” художник. Сравним с Ван Гог. Който в мъка и трудности твори. Който получава високи отличия, за своите постижения. Който е свидетел на няколко социални режима.

Из портретите на Генко те гледат хора, чиито лица са сякаш зад решетки. Чиято душевност е заключена и иска да излезе навън. Да се излее в цветове, в контрасти и хармония. Тези платна ще бъдат винаги актуални.

Цялостна изложба с творби на Генко Генков можете да видите в Софийската художествена галерия до средата на следващия месец.

Съпътства се от ретроспективна фотографска изложба на втория етаж, разглеждаща десетилетия на ФРГ и ГДР както и обединението на Германия.

Диктатура

Диктатура е когато при наличие на конфликт, на хората се забранява открито да вземат една от страните.

Диктатура е когато при възникване на проблем, не се търси неговата първопричина, а се налагат угодно някому решения.

Диктатура е заклеймяването на дадена група хора, независимо техния етнос, вероизповедание или лична позиция.

Диктатура е използване на пропаганда и непроверени факти, с цел манипулация на обществото.

Диктатурата е когато правителството говори за “Демокрация” но погазва основни права на хората.

В каква реалност живеем?