Когато законът стои над морала, говорим за насилие над личността.
Нюрнбергски Кодекс от 1947 г.
1) Доброволното съгласие на човека, подложен на експеримент, е безусловно необходимо. Това означава, че той е в състояние да даде своето съгласие, като спрямо него не са използвани насилие, измама, упражнени натиск или действия, не е бил подведен или, че неговото решение не е следствие от наложени отвън убеждения или натиск. Че той познава експеримента в детайли и ги разбира, за да може да направи информиран избор. Това условие е необходимо, да може провеждащият експеримент да вземе съгласие от въвлечения, като срокът и целта на експеримента са дефинирани ясно, както и методите и средствата, които ще бъде използвани, заедно с всички произтичащи от това трудности и опасности които могат да бъдат очаквани, както и следствията за здравето на подложилия се на експеримента. Дълг и отговорност да получи това съгласие носи всеки, който разпорежда, провежда, или ръководи експеримента. Това е личен дълг и отговорност, която не може да бъде прехвърлена на друго лице.
2) Опитът трябва да бъде така проведен, че да се очакват положителни за обществото резултати, които не могат да бъдат постигнати чрез други средства и методи. В своята същност опитът не трябва да бъде самоцелен или проведен извън първоначалната рамка.
3) Опитът трябва да бъде планиран на база проведени експерименти с животни и знания от областта на естествените науки относно болестта или естеството на изследването, за да могат очакваните резултати да бъдат оправдани.
4) Опитът трябва да бъде проведен по такъв начин, че да бъдат избегнати всякакви телесни и душевни страдания, както и увреждания на въвлечения.
5) Не може да бъде провеждан опит, когато от самото начало е установено че ще доведе до смърт или дълготрайни увреждания, си изключение на опити, при които водещият опита, не го провежда върху самия себе си.
6) Заплахата не бива никога да преминава граници, установени от хуманното значение за решаване на проблема.
7) Необходима е нужната подготовка както и спазване на предписания, които предпазват човекът въвлечен в експеримента от най-малката възможност от нараняване, дълготрайно увреждане или смърт.
8) Опитът може да бъде провеждам само от квалифицирани специалисти. Изискват се огромни умения и внимание във всеки етап от експеримента от всички, които ръководят или провеждат експеримента.
9) По време на експеримента трябва да бъде дадена възможност на човека, които е негов предмет, да го прекрати, достигайки точка, в която физически или психически не може да продължи да участва в него.
10) В хода на опита водещият трябва да бъде готов по всяко време да го прекрати, когато на база своя преценка, личен опит или внимателна оценка предположи, че неговото продължаване може да нарани, осакати или предизвика смъртта на човека, предмет на опита.
* * *
Цитиран на база изд. Митшерлих и Милке 1960 г., Безчовечна медицина. Документи от Нюрнбергския процес срещу лекарите. Издателство Фишер, Франкфурт, Страница 272. Етична комисия източник:
http://ethik.dg-pflegewissenschaft.de